Craig Wright Davasında Karar Çıktı: Bitcoin Mucidi mi?

Bitcoin mucidi olduğunu iddia eden Craig Wright, diğer geliştiricilere dava açtı. Ayrıca, teknoloji üzerinde fikri mülkiyet hakları talep etti. COPA, bunların yaratacağı sorunları engellemek amacıyla Wright’ın Bitcoin’in Satoshi Nakamoto takma isimli yaratıcısı olmadığına dair bir karar aldırmak için geçen ay Wright’ı mahkemeye verdi. Yargıç, Craig Wright’ın Satoshi olmadığını ve Bitcoin teknik raporunu yazmadığına karar verdi.

Mahkeme Craig Wright’ın Satoshi Nakamoto olmadığın karar verdi!

Birleşik Krallık Yargıcı James Mellor, Perşembe günü Crypto Open Patent Alliance (COPA) davasındaki kapanış tartışmalarının ardından Craig Wright’ın Satoshi Nakamoto olmadığın karar verdi. Bu doğrultuda, Bitcoin whitepaper’ının yazarı olmadığını söyledi. Yargıç, kanıtların “ezici” olduğunu belirtti. Bu doğrultuda Wright’ın Nakamoto olmadığına, Bitcoin’in yaratıcısı olmadığına hükmetti. Bu bağlamda, Wright’ın Bitcoin teknolojisinin yaratıcısı olmadığına dair bir karar yazmayı planladığını söyledi.

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto 2009’da kripto hakkında ne öngördü?

Gizemli bir figür olan Satoshi Nakamoto, 15 yıl önce küçük bir grubun yardımıyla Bitcoin’i tanıttı. Nakamoto 2009 yılının başlarında Bitcoin yazılımını yayınladı. Ayrıca, kullanıcılarla e-posta yoluyla iletişim kurdu. Bu süreçte, asla telefonla ya da yüz yüze iletişim kurmadı. Teknolojinin 2011’de dikkat çekmesiyle birlikte Nakamoto, arkasında artan spekülasyonlar ve entrikalar bırakarak ortadan kayboldu.

Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright 2016’dan beri Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle tartışmalara ve davalara yol açtı. Wright’a karşı ifade verenler arasında Bitcoin’in ilk gelişimine katkıda bulunan Adam Back, Mike Hearn, Martti Malmi ve Zooko Wilcox-O’Hearn de vardı. Adam Back, Bitcoin’in madencilik sürecinin temeli haline gelen Hashcash’i geliştirdi. Martti Malmi Bitcoin.org’u yönetti. Mike Hearn koda katkı yaptı. Zooko Wilcox-O’Hearn blog yazarak Bitcoin’i tanıttı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kısa bir süre önce Satoshi Nakamoto ve ilk işbirlikçisi Martti Malmi arasındaki 120 sayfalık yazışma bir davanın parçası olarak kamuoyuna açıklandı. GitHub’da bulunan bu e-postalar, araştırmalar için yeni ipuçları açığa çıkardı. Ayrıca, Nakamoto’nun karakterinin yanı sıra Bitcoin’in önemli sorunları hakkında da fikir verdi.

Güven her şeydir!

Satoshi Nakamoto‘ya göre geleneksel para biriminin ciddi sorunları var. Temel sorun, merkez bankaları ve bankalar gibi merkezi kurumlara duyulan güven ihtiyacı. Çünkü, bu kurumlar genellikle para biriminin değerini düşürerek ve riskli borç verme uygulamalarıyla bu güveni ihlal ediyor. Ayrıca, bu kurumlar gizliliğimiz ve finansal güvenliğimiz konusunda güven gerektiriyor. Buna ek olarak, yüksek genel giderler nedeniyle mikro ödemeleri zorlaştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x